Tek Katlı Taş Ev Tasarımları

     Taş evlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Doğal ortamlarda, kırsal alanlarda, şehir içi yerlerde vb. birçok yerde taş evler kullanılabilmektedir. Ülkemizde de dünya çapında da birçok farklı taş ev modeli bulunmaktadır. Tek katlı taş ev tasarımları da bu seçeneklerden bir tanesidir ve oldukça tercih edilen tasarımlardandır.

Tek katlı taş ev tasarımları, genel de birey sayısı az olan ailelerin tercih edebileceği yapılardır. Bunun sebebi ise genelde tek katlı taş ev tasarımlarında oda sayısı az olmaktadır. Aynı zamanda kırsal yerlerde ve orman içi taş evlerde de tek katlı modeller tercih edilebilmektedir .

Ek olarak, tek katlı taş ev tasarımlarında genel de klasik model tercih edilebilmektedir. Tek katlı taş ev tasarımlarının en önemli özelliği, nefes alan bir yapının bulunmasıdır. Özellikle, yazlık sıcak iklimlerde nefes alan bir ahşabın kullanıyor olması içerinin serin ve ferah bir halde kalmasını sağlayacaktır. Ek olarak, tek katlı taş ev tasarımları genelde Ege ve Akdeniz bölgesinde tercih edilmektedir.

Aynı zamanda, tek katlı taş ev tasarımlarının fiyatlarından bahsedecek olursak, metrekaresi daha az olması sebebi ile daha uygun fiyatta olan ev tasarımlarıdır.

Tek katlı taş ev tasarımlarının avantajlarından kısaca bahsedecek olursak, bu yapılar daha dar olması sebebi ile ses ve ısı yalıtımın en yüksek seviyede gerçekleşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda, tek katlı ve metrekaresi küçük olan tasarımların işçiliği daha kolay ve kısa sürede yapılabilen modellerdendir. Aynı zamanda , tek katlı taş ev tasarımları sel, yangın, deprem vb. doğal afetlere karşı en güvenli seçeneklerden bir tanesidir.

Tek katlı taş ev tasarımlarının modellerinden bahsedecek olursak, taş ve ahşap model tek katlı taş evler bulunmaktadır. Bu evlerin estetik ve minimal olması sebebi ile alıcısı oldukça fazladır. Aynı zamanda, tek katlı taş ev tasarımlarından bir tanesi de modern ve geleneksel yapılardır. Modern tek katlı taş ev tasarımları daha çok Avrupa’da tercih edilirken, geleneksel tek taşlı ev tasarımları ise daha çok doğuda görülebilecek modellerdendir.

İLGİLİ GÖNDERİLER