Taş Ev Modelleri

     Taş evler, yüzyıllardır tercih edilen insanları her türlü doğal afete karşı koruyan oldukça sağlam yapılardır. Oldukça uzun ömürlü ve bakım gerektirmemesi sebebi ile de fiyatları diğer malzemelerden daha pahalıdır. Bunun yanı sıra, birçok taş ev modelleri de bulunmaktadır.

Ülkemizde en çok bulunan taş ev modellerinden bahsedecek olursak, en fazla bulunan geleneksel taş evlerdir. Geleneksel taş evler özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da bulunmaktadır. Bu evlerde kullanılan taşların türleri farklı olsa da soğuk iklimli yerler olması sebebi ile genel olarak çatısı bulunmayan evlerdir. Ayrıca, bu bölgelerde bulunan evlerin yapılma tarihleri daha eskiye dayanmaktadır.

Bir diğer taş ev modellerinden bahsedecek olursak, modern taş evlerden bahsedebiliriz. Modern taş evlerinde taşlar daha çok dekoratif olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda, bu evlerde kullanılan taşların renkleri ve tasarımları çok daha moderndir. Her türlü yapıya uygulanabilen bir alternatif seçenektir.

Bir diğer taş ev modellerinden bahsedecek olursak, oldukça şık bir görünümü olan kemerli çatılı taş ev modelinden bahsedebiliriz. Oldukça estetik bir görünümünün olmasının yanı sıra kemerli çatılı taş evin çatı bölgesinde de oldukça konforlu bir alan yaratılabilmektedir.

En çok beğenilen taş ev modellerinden bir tanesi de  Akdeniz stili taş ev modelidir. Akdeniz stili taş ev modelleri genellikle köşk ve villalarda kullanılan modellerden bir tanesidir. Özellikle, verandasının bulunması ve şık tasarımı en beğenilen taş ev modellerinden bir tanesi olmasına sebebiyet vermektedir.

Tercih edilen taş ev modellerden bir tanesi de modern villa seçenekleridir. Modern villa stili taş ev modeli tüm dünyada oldukça sık rastlanılan modellerden bir tanesidir. Havuzlu, havuzsuz, çatılı, çatısız olması değişkenlik göstermeden villaların bir kısmında veya tamamında taş malzemesi kullanılabilmektedir.

Bir diğer taş ev modellerden bir tanesi de çağdaş villa seçeneğidir. Çağdaş villa tasarımlarında hem ahşap, hem taş hem de cam malzemelerini birleşimi ile muhteşem bir villa görünümü elde edilmektedir. Üstelik, çağdaş villa tasarımlarının birçok çarpıcı seçeneğinin de bulunması sebebi ile birçok kişinin en beğendiği tasarım olmaktadır.

 

 

 

İLGİLİ GÖNDERİLER