Rustik Ahşap Ev Tasarımları

Rustik ahşap ev tasarımları, günümüzde oldukça popüler olan ahşap tasarımlardan bir tanesidir. Genellikle, doğallığı seven ve doğal yaşama düşkün kişiler tarafından tercih edilen rustik ahşap ev tasarımları modern çağımızda bile çok fazla ilgi görmektedir. Örnek verecek olursak, şehir içinde ve kalabalıkta yaşayan fakat her zaman doğa özlemi çeken kişiler için rustik ahşap ev tasarımları eşsiz tasarımlardır.

Rustik ahşap ev tasarımlarının detaylarından bahsedecek olursak, bu ahşap tasarımın asıl özelliği evin iç ve dış yapılarının her bölgesinden tamamen ahşap malzeme kullanılıyor olmasıdır. Bu sayede, rustik ahşap ev tasarımları eski ve nostaljik bir görüntü oluşturmaktadır. Aynı zamanda, bu evlerde modern bir dizaynın olması da eski ve yeniyi birleştiren ferah ve homojen bir ortamın oluşmasını sağlayacaktır.

Rustik ahşap ev tasarımlarının nerelerde ve nasıl kullanıldığından bahsedecek olursak, genel olarak bu türü en çok tercih eden bölgeler, ormanlık alanlardır. Ormanlık alanlarda tamamen ahşap yapıların bulunması doğa ile iç içe geçmiş dışı adeta doğayı anımsatırken içi ise tamamen modern döşenmiş sentez bir yapıyı anımsatmaktadır.

Rustik ahşap ev tasarımlarının en çok kullanıldığı alanlarda bir diğeri ise, dağlık evlerdir. Özellikle, bu evlerde geniş ve büyük camların kullanılması muhteşem bir görüntü şölenini yaşatmaktadır. Büyük camlı tamamen ahşap bir evde kar yağarken kahve yudumlamanın huzurunu düşündüğümüz zaman kesinlikle rustik ahşap ev tasarımları insanın ruhunu iyileştiren yapılardır diyebiliriz.

Rustik ahşap ev tasarımlarının bir diğeri ise, klasik Amerikan tarzı rustik ahşap ev tasarımlarıdır. Bu tasarımlarda yine %100 ahşap kullanılsa da camlar ve kapılar farklı renklerde dizayn edilir. Hem verandalı hem de iki veya üç katlı evler, genellikle şehir içinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda, dışı ahşap olsa da rengarenk boyanması sebebi ile hem modern hem de natürel bir görüntü oluşmaktadır.

Rustik ahşap ev tasarımlarının bir diğeri ise, kırsal alanda kullanılan rustik ahşap ev tasarımlarıdır. Bu yapılarda hem evin içerisinde kullanılan malzemelerin tamamı %100 ahşap hem de dışarısındaki malzemelerin tamamı da %100 ahşaptır.