Ahşap Böceklenme Sorunu

   Ahşap, depreme ve yangına karşı en dayanıklı malzemelerdendir. Aynı zamanda, ses yalıtım özelliği bulunmasının yanı sıra ahşap yapı mimarisinde ev daha kolay ısınıp daha kolay soğuyabilmektedir. Bunların yanı sıra, ahşap mimarisinin birçok avantajı olsa da bazı zamanlarda böceklenme sorunu ile de karşı karşıya kalınabilmektedir.

Ahşap böceklenme sorunun çeşitlerinden bahsedecek olursak, ahşabın bozulmasına neden olan türlerden bir tanesi, mobilya böceğidir. Mobilya böceği, en çok ahşap malzemesine gelen bir türdür. Bu tür ahşabın ana yapısına ciddi zararlar vererek, ahşabın delik deşik olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Ölüm saati böceği de ahşap böceklenme sorunlarından bir tanesidir. Oldukça büyük olan böcekler, genelde meşe ahşabında bulunmaktadır. Ev teke böceği de ahşap böceklenme sorunu türlerinden bir tanesidir. En çok yumuşak ahşaplarda bulunur. Kemirgen bir böcektir, ve ahşapta oldukça ciddi tahribata neden olmaktadır. Odun oyan bitler de ahşap böceklenme sorunundan bir tanesidir. Özellikle, rutubetli ortamda bulunan ahşaplarda bulunmaktadır. Ahşabı kısa sürede bozabilmektedirler.

Ahşap böceklenme sorununun yanı sıra ahşabın ana yapısını bozacak diğer maddeler, termitler ve mantarlardır.  Termitler, beyaz karıncalardır. Genelde ıslak ve nemli ahşap türlerine gelmektedirler ve ciddi tahribata neden olurlar. Mantarlar ise, ahşapların çürümesine sebep olmaktadır.

Ahşap mimari yaptırmak isteyenler, ahşap böceklenme sorununu göz önünde bulundurarak birtakım koruma önlemleri almaları gerekmektedir. Koruma yöntemlerini almanız halinde ahşap ömrünü oldukça uzatabilirsiniz. Örnek verecek olursak, 100 yıl önce var olan ahşap hala dururken bugün iyi bakılmamış ve seçilmemiş bir ahşap türü bozulabilmektedir.

Ahşap böceklenme sorununu müşterilerine yaşatmamak adına, firmamız ahşap evleri yaparken doğal ve dayanıklı ağaçları tercih etmektedirler. Örnek verecek olursak, en çok meşe ve kestane gibi türleri kullanmaktayız. Bu sayede, ahşabınız ömrü çok daha uzun olmaktadır. Aynı zamanda, ahşap evlerde nefes alan ahşap boyaları tercih ederek, hem gözü hem de konforu tercih ediyoruz

Bunun yanı sıra, ahşap böceklenme sorununa karşı müşterilerimizin bireysel olarak almaları gereken önlemler de bulunmaktadır. İzolasyonlarına dikkat edilmeli, su kanallarının ahşap olarak kaplanmasına dikkat edilmesi ve kuru tutulması için birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir. Emprenye bakım işlemleri ile bu sorunu tamamen çözebilmekteyiz.

 

 

Back to list